Özel Birikim Okulları Öğrencilerinden “6. Sosyal Bilimler Öğrenci Sempozyumu”

Birikim Okulları Ortaokul ve Lise öğrencileri “21. Y.Y.’da GENÇ” temalı 6.Sosyal Bilimler Öğrenci Sempozyumu’nu 29 Nisan 2017 Cumartesi günü Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenleyecek.

Öğrencilerimiz bu çalışmayı yaparken iki temel hedefe yönelmiş durumdalar:

Birinci hedef “ ’Araştırma Temelli Öğrenme’ anlayışına uygun olarak öğrencilerimizin akademisyenler ve öğretmenleri rehberliğinde kendi araştırma süreçlerini yürüterek ‘bilimsel araştırma’yı öğrenmek”.

İkinci hedef “öğrencilerimizin sosyal bilimler alanını kendine has bilimsel karakteri ile tanımasını, benimsemesini, kullanmasını ve geliştirmesini sağlamak” olarak ifade edebiliriz.

Gençliğin toplum için arz ettiği önem sebebiyle bu yıl sempozyumda “21. Y.Y.’da GENÇ” teması seçildi. Sempozyumun öğrencilerimize Sosyal Bilimler alanında önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz ve sempozyuma herkesi davet ediyoruz.

Medeniyet oturumun ortak, Sosyalleşme ve Bağımlılık oturumlarının eş zamanlı olarak farklı iki salonda gerçekleştirilmesi planlanan sempozyumda 15 grupta (5 Ortaokul, 10 Lise) yer alan 45 öğrenci araştırmalarını sunmak üzere çalışmalarına devam ediyor. Sempozyum bilim kurulunda yer alan akademisyenler, koordinatör öğretmenlerle birlikte öğrenci gruplarına süreç boyunca danışmanlık yapacaklar. Öğrencileri saha araştırmasına teşvik etmek için derleme ya da tarihsel nitelikte araştırmalardan özellikle uzak durmaktayız. Bu yönüyle de sempozyumun ileride yapılacak araştırmalara temel olabilecek nitelikte ürünler vereceğini düşünüyoruz.

Sempozyumla ilgili gelişmeler #BirikimSempozyum hashtagiyle Twitterda ve “Birikim Okulları Sosyal Bilimler Öğrenci Sempozyumu” sayfasıyla Facebook’da paylaşılacak.