BİRİKİM

Ara...

Birikim Haber

Temel Lise Nedir?

Temel Liseler; MEB’in Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne uygun olarak faaliyet gösteren ve dönüşüm programına alınan dershanelerin kurucuları tarafından açılan özel okullardır.

        Bilindiği üzere 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununda yapılan değişiklikle, kamuoyunda “dershane” olarak bilinen özel öğretim kurumlarının 01.09.2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere faaliyetlerine tümüyle son verilmiştir. Ancak bu tarihe kadar dershane olarak faaliyet gösteren bu kurumlardan isteyene MEB’in denetimi, gözetimi ve teşvikiyle özel okula dönüşmesine izin verilmiştir. Bu dönüşüm sürecinde eğitim–öğretim faaliyetinde bulunan özel okullara “Temel Lise” denir.

  Temel Liseler; üniversite sınavlarına hazırlık eğitimi veren özel dershanelerin bu alanda yıllardır edindikleri bilgi ve tecrübelerini özel okul faaliyetiyle beraber sunabilen özel okullardır. Bu sebeple Temel liselerde okuyan bir öğrenci, hem lise hem de üniversiteye hazırlık eğitimini aynı anda alır.

  Birikim Okulları da 23 yıllık dershane ve okul deneyimini birlestirerek Temel Lise faaliyetlerini sürdürmektedir. Temel Liselerimizde eğitim gören öğrencilerimiz hem üniversiteye hazırlık tecrübemizden hem de özel okul tecrübelerimizden istifade etmektedir.

        Birikim Temel Liseleri:
        23 yıllık okul ve kurs birikimi

        2016 yılına kadar dershaneler özellikle hafta sonunda öğrencileri sınavlara hazırlamak misyonu ile çalısmalarını yürütmüslerdir. Fakat öğrencinin hem okul hem de dershaneye birlikte gitmesi, eğitim süreçleri ve öğrenci açısından birçok sakıncaları beraberinde getirmistir. öğrenciler ve veliler okul, dershane ikilemi arasında sıkısıp kalmakta ve maddi manevi birçok sorun yasanmaktaydı.

Dershanelerin Temel Liselere dönüsmesinin eğitime yeni bir soluk getirdigi inancındayız. Temel Liseler merkezî sınavlara hazırlık tecrübesini okul programıyla birlikte yürüterek, öğrencisine iyi bir hazırlık programı sunmaktadır. Hepsinden önemlisi merkezlerdeki yerleskeleriyle kolay ulasılan yeni eğitim merkezleri olmuslardır. Birikim Okulları da Birikim Temel Liseleriyle bu heyecana ortak olmuştur.

        Kolay Ulaşım

        Temel Liselerimiz merkezı yerlerde ^ faaliyet göstermektedir. Bu da lise eğitimi gören bir öğrencinin servise ihtiyaç duymadan kolaylıkla okula gidip gelmesine olanak saglamaktadır. Ayrıca velilerin ise gelip giderken dahi yol üstü olması hasebiyle çocugunun okulunu ziyaret etmesine imkan saglamaktadır.

        Hem Okul, Hem Kurs

Temel Liselerimizde eğitim gören öğrenciler, hem lise eğitimini hem de üniversiteye hazırlık kursunu aynı anda almaktadır. Bu da hafta içi okul, hafta sonu kurs mantıgını bitirmis olup öğrencilere ciddi bir vakit avantajı saglar. Bu durum, kurslarda harcanan zamanın aileyle birlikte geçirilmesine olanak saglamaktadır. Ayrıca, öğrencinin ve ailelerin okul ile kurs arasında yıpranmalarının önüne geçilir. Bu durumda öğrenciler sınav kaygısından uzak, kendini gerçeklestirme adına bir adım öne geçmis olur.

        Uygun Fiyat, Kaliteli eğitim

        Temel Liselerimiz, kolejlerimize göre daha uygun fiyata öğrenci kaydı almakta olup tesvik kapsamındadır. Fiyat olarak daha uygun olan Temel Liselerimizde kolej ile aynı kalitede eğitim verilmektedir. Temel liselerimizde, eğitimin amaçlara ve kosullara uygun olarak gerçeklestirildigi, öğrencilerin ihtiyaçlarının farkına vararak bu ihtiyaçlara göre olusturulmus programlar uygulanmaktadır. Temel Liselerimiz, öğrencilerin eğitim hayatına dokunan tüm paydasların birlikte çalıstıgı okullardır.

        Devlet Tesviki

Temel Liselerimiz, tesvik kapsamında olup uygun kosulları saglayan öğrencilere tesvik çıkmaktadır. Tesvik çıkan öğrenci sınıfta kalmadıgı ve okuldan atılmadıgı sürece mezun olana kadar tesviki devam eder.

        Soru:

  Baska temel liseye ya da özel okula nakilde tesvik kesilir mi?

        Cevap:

    MEB tarafından eğitim ve ögretim destegi almaya hak kazanarak herhangi bir özel okulda veya temel lisede okurken baska bir temel liseye nakil yaptırmak isteyen öğrencilerin eğitim ve ögretim destegi hiçbir sekteye ugramadan nakil olacagı yeni okulunda da aynen devam eder.

        Sınavsız Kayıt

        Temel Liselerimiz 8. sınıfta yapılan Liselere Giris Sınavı'na bakılmaksızın kayıt, yapılabilmesi veli için büyük avantaj saglamaktadır. Temel Liselerimiz, yeni liselere kayıtta adrese dayalı kayıt sistemi ile yüksek puan alıp belirlenen iyi liselere giremeyen yüksek puanlı öğrencilerin en yakındaki meslek lisesine mecburi kayıt yaptırma zorunlulugunu ortadan kaldırıyor. Anadolu Lisesi düzeyinde eğitim veren Temel Liselerimiz bu tür yüksek puanlı ya da kendisine uygun görülen okula kayıt yaptırmayı düsünmeyen öğrenciler için iyi bir seçenek olusturmaktadır.

        Kayıt Kolaylıgı

        Temel Liselerimiz her türden liseden geçis yapılabilen okullardır. öğrenciniz herhangi bir lisede 11. sınıfa dahi gelse kolaylıkla Temel Liselerimize nakil alınabilmektedir. Normalde 11. sınıfta meslek lisesinde okuyan bir öğrenci sadece aynı bölümleri içeren Meslek lisesine, Imam Hatip lisesinde okuyan bir öğrenci sadece Imam Hatip lisesine, Anadolu lisesinde okuyan bir öğrenci sadece Anadolu lisesine geçis yapabilir. Bu liselerde eğitim gören 9 , 10 ve 11. sınıf öğrencileri herhangi bir kosul aranmaksızın temel liselerimize geçis yapıp sene kaybı olmadan normal zamanda mezun olabilirler.

        Kayıt Kolaylıgı

        Soru:

  Temel Liseye kimler kayıt yaptırabilir?

        Cevap:

    9. sınıfa; ilk defa kayıt yaptıracak olanlar için ortaokul veya İmam Hatip ortaokulunu bitirenlerden ilave hiçbir şart aranmaksızın kayıt yapılabilir.

  9, 10 ve 11. sınıflara ise özel veya devlet liselerinde
 • Fen Lisesi,
 • Sosyal Bilimler Lisesi,
 • Anadolu Lisesi,
 • Güzel Sanatlar Lisesi,
 • Spor Lisesi, Meslek Lisesi,
 • Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
 • Çok Programlı Anadolu Lisesi,
 • Anadolu İmam-Hatip Lisesi,
 • Saglık Meslek Lisesi,
 • Ticaret Meslek Lisesi,
 • Endüstri Meslek Lisesi,
 • Kız Meslek Lisesi, Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi,
 • Açık Ögretim Lisesi,
 • Mesleki Açık Ögretim Lisesi,
 • Genel Lise
 •   okuyan öğrenciler kayıt yaptırabilmektedir.
        Soru:

  Temel Liseye geçiste fark dersleri nelerdir?

        Cevap:

    Baska program uygulayan bir ortaögretim kurumunun (örneğin meslek lisesi) 10, 11 ve 12. sınıflarında okurken Temel Liseye nakil yaptıran öğrenciler geçmise dönük herhangi bir fark dersi almalarına gerek kalmadan kaldıkları sınıftan eğitimlerine devam ederler, Temel Liseden mezun olduklarında da kendilerine lise diploması verilir.

        Butik Sınıflar

Temel Liselerimizde öğrenciler 15-20 kişilik sınıflarda eğitim görmektedir. Bu da öğrencinin kendini gerçekleştirmesine ve kendini daha iyi ifade etmesine ciddi bir olanak saglamaktadır. Butik sınıflarda ögretmenin her öğrenci ile birebir ilgilenebilmesi, öğrencinin kalabalık arasında kaybolup gitmesinin önüne geçer.

        Üniversiteye Hazırlık

  Lise Diplomanız da Birikim’den, Üniversiteye Hazırlık eğitiminiz de...


Temel Liselerimizde üniversite hazırlığı en üst seviyede verilmekte olup, hazırlık asamasında birebir etütlerden, deneme sınavlarından, sınavlara hazırlık yayınlarından çok daha fazlasına imkân tanıyan, eğitimde dönüştürücü görevi üstlenmektedir. Temel Liselerimiz açıldıgı günden itibaren her dönemde en az 90% üniversite kazandırma oranına sahiptir.

Birikim Okulları bünyesinde açtığımız Birikim Temel Liselerinin de, tıpkı dershanelerimiz ve okullarımız gibi sektöründe yenilikçi, öncü, göz bebeği kurumlar olmuştur.

        Lise Diplomanız da BİRİKİM’den

        Üniversiteye Hazırlık Eğitiminiz de...

NİÇİN BİRİKİM TEMEL LİSESİ?

         AKADEMİK GELİŞİM

        • En fazla 24 kişilik sınıflar
        • Düzenli deneme sınavlarıyla üniversiteye hazırlık
        • Etkin eğitim danışmanlığı
        • Takviye etütleri
        • Birikim Kurumsal Sistemi (BKS)

 

         MANEVİ GELİŞİM

        • Adabımuaşeret dersleri
        • Okuma Grupları
        • Seçmeli, Hz. Muhammed’in Hayatı, Kuran-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler Dersi
        • Manevi egitim kampları

 

         SOSYAL GELİŞİM

        • Geziler
        • Kamplar
        • Kariyer günleri
        • Yazar Buluşması
        • Seminer ve Konferanslar
        • Kültürel Etkinlikler (Siir Dinletisi, Sinema vb…)
        • Kulüpler